Slepenie vārdi, kurus izmanto apkalpes locekļi, lai savā starpā komunicētu

Izrādās, ka mēs tik daudz ko nepamanām... It kā vienkāršas frāzes, bet ar slēptu nozīmi.

5 dienas Dānijā

Varbūt esi kādreiz dzirdējis, ka stjuarti/-es savā starpā sarunājas par, piemēram, domu pavadīt 5 dienas Dānijā. Un nekad dzīvē neiedomātos, ka saruna ir nevis par brīvdienām Dānijā, bet gan pasažieri lidmašīnā. Dienu skaits nozīmē rindu un valsts pirmais burts nozīmē sēdvietas burtu. Tātad ‘’5 dienas Dānijā’’ nozīmē, ka saruna ir par pasažieri vietā 5D.

Zilā sula

Tā kā lidmašīna ir salīdzinoši neliela un noslēgta telpa, kurā visi visu dzird, par nepatīkamām tēmām jārunā segvārdos. Ja kādreiz dzirdi frāzi: ‘’Mums beigusies zilā sula,’’ tas nozīmē, ka tualetē ir problēmas.

Mayday

Šo lieto ne tikai lidmašīnās, bet arī ugunsdzēsēji, policisti un ar transportu saistīto jomu pārstāvji. Frāze ‘’Mayday! Mayday! Mayday!’’ apzīmē dzīvībai bīstamu situāciju. Vārds ‘’mayday’’ jāatkārto tieši trīs reizes, lai netīšām nesajauktu to ar kādu citu vārdu, kurš gluži vienkārši izklausās līdzīgi. Pats vārds cēlies no franču ‘’Venez m’aider!’’, kas nozīmē ‘’palīdzi man’’.

Pan-pan

Cēlies no franču ‘’panne’’, kas nozīmē ‘’saplīsis’’. Šo lieto gadījumos, kad cilvēka dzīvība un veselība nav apdraudēta, bet tik un tā kaut ko vajag salabot.

Sarkanais kods/ Code red

Ceru, ka šo neviens no mums nekad nedzirdēs ārpus filmām. Šo frāzi lieto situācijās, kad viss ir slikti un lidmašīnai ir nopietnas tehniskas problēmas vai nepieciešama ārkārtas nosēšanās.

Pīkstieni salonā

Šeit domāta tā skaņa, kuru dzirdam, kad jāpiesprādzējas. Nosēšanās laikā viens signāls nozīmē to, ka tiek izlaista šasija. Otrais pīkstiens nozīmē to, ka stjuarti drīkst atstāt savas sēdvietas un sagatavoties pasažieru izlaišanai ārā. Trīs īsi signāli nozīmē to, ka lidmašīnas apkalpei jāatgriežas savās sēdvietās un jāgaida pilota norādījumi. 5 īsi signāli nozīmē to, ka nekavējoties jāevakuējas.

Skaitļi

Bez burtu un skaņu izmantošanas tiek lietoti arī skaitļi. 7500 nozīmē, ka transporta līdzeklis ir nolaupīts vai pastāv pamatotas aizdomas, ka tas tiks nolaupīts. 7600 nozīmē pārtrūkumu radiosakaros. 7700 ir vispārējs trauksmes kods. Stjuarti saka, ka pirms katra lidojuma tiek savā starpā norunāts kāds īpašs trauksmes vārds, kurš tiks lietots tikai šajā vienā lidojumā, ja radīsies vajadzība.

Ditch – tulk. grāvis

Šo vārdu lieto gadījumos, kad nepieciešama nosēšanās uz ūdens.

Pēdējā brīža birokrātija

Šo frāzi lieto piloti situācijās, kad lidojums aizkavējies. To lieto, piemēram, tad, ja pirms lidojuma nepieciešama kāda ekstra pārbauda lidmašīnas drošībai.

Purell! Purell! Purell!

‘’Purell’’ ir tīrīšanas līdzekļa marka, bet uz kuģiem un lidmašīnās to lieto tad, ja kādam pasažierim kļuvis slikti un aiz viņa ir jāsakopj. Arī šo vārdu lieto 3 reizes pēc kārtas, lai nekļūdītos.

Sarkanās ballītes/ Red Parties

Ja pa skaļruni dzirdi šo frāzi, tad zini – uz klāja, iespējams, izcēlies ugunsgrēks. Ziņas turpinājumā parasti seko informācija par to, kurš tieši ugunsgrēks izcēlies.

Prioritāte 1 un Prioritāte 2

Šis vairāk par kuģiem. Prioritāte viens nozīmē iespējamu ugunsgrēku uz klāja, bet Prioritāte 2 nozīmē iespējamu sūci (kuģī plūst iekšā ūdens).

Operācija ‘’Spožā zvaigzne’’/ ‘’Operation Bright Star’’

Kruīza kuģi šo lieto gadījumos, kad kādam pasažierim kļuvis slikti un nepieciešama medicīniskā palīdzība no sauszemes. Frāze ‘’Operācija Austošā zvaigzne’’ jeb ‘’Operation Rising Star’’ tiek lietota tad, ja uz klāja kāds ir nomiris.

Mr. Mob

‘’Mr. Mob’’ tiek lietots kuģniecībā reizēs, kad kāds pārkritis pāri bortam. Cēlies no angļu ‘’man overboard’’ jeb cilvēks aiz borta. Vārdu ‘’Mr.Mob’’ vietā mēdz lietot arī trīs īsus svilpienus.

Kods Viens/ Code One

Tiek lietots uz kuģiem un vilcienos, lai pateiktu to, ka kāds pasažieris ir cietis vai ievainots un nepieciešama mediķa palīdzība.


lestets
Rutīnā kopš Jun 2019

Vairāk no lestets

(18+) Skolotāja-pedofile saņem 20 gadus par 13 gadīga skolnieka izmantošanu

Eskorta meiteņu pirmās darba dienas

Medmāsu atzīšanās

Dīvaini iepazīšanās stāsti

Kā viegli ievilkt sievieti gultā?

Skarbi un brutāli fakti par to, kā bērnus audzināja Acteku impērijā

Populārākais šobrīd

Nieru mazspēja, zarnu trakta asiņošana - bērnudārzos Siguldā smagi saindējušies 5 bērni.

TOP 10 AUTO 2019 GADĀ

Es i no Kurzem'! [1]

Vai Tu atceries, kā Rīga izskatījās pirms 40 gadiem?

2019 Horoskops - Auns!

10 fakti, kurus Tu, iespējams, nezināsi par suņiem.

Kā nopelnīt
Rutina.lv

1
Publicē savus rakstus Rutīnā
2
Dalies ar savu rakstu soc tīklos
3
Saņem naudu savā PayPal kontā
Uzzināt vairāk

Karstākais

TOP 10 AUTO 2019 GADĀ

1. oktobris - Starptautiskā senioru diena

Dažas idejas rudens DIY darbiņiem

Vai Tu atceries, kā Rīga izskatījās pirms 40 gadiem?

Par peldkostīmu ar pārāk atsegtu dibenu sacensībās tiek diskvalificēta peldētāja

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, PVD aizslēdzis dārzeņu pārstrādes ceha darbību Jelgavā  

No 2020. gada samazinās bezdarbnieku pabalsta izmaksas termiņu un apmēru

Es i no Kurzem'! [1]