Ierosināts pirmais kriminālprocess Latvijā par avāriju ar elektroskūteri

Regulāri notiek konflikti un sadursmes starp elektroskūteru braucējiem un gājējiem (līdz augusta vidum ir tikuši reģistrēti 26 šādi incidenti). Viens no tiem ir nonācis līdz kriminālprocesa ierosināšanai. Negadījums notika augustā Rīgā, Dzirnavu ielā, kur neuzmanīgs elektroskūtera vadītājs notrieca sievieti, nodarot viņai miesas bojājumus.

#1

Līdz šim elektroskūteri un tamlīdzīgs elektriskais transports tika kvalificēts kā sporta vai atpūtas inventārs, kā piemēram šūpuļtīkls vai guļammaiss, taču tas nav īsti korekti, jo cilvēki guļammaisos nepiedalās ceļu satiksmē un nenodara miesas bojājumus citiem tās dalībniekiem.

Tomēr, izpētot pašlaik spēkā esošos satiksmes normatīvus, cietusī Daina Baidekalne nāca pie gluži cita slēdziena. Ceļu satiksmes likuma 1. pantā ir teikst, kas ir mehāniskais transportlīdzeklis, un elektriskais skrejritenis šai definīcijai atbilst: «Pašgājējs transportlīdzeklis, kas pārvietojas pa ceļu ar savu enerģiju (tajā skaitā traktortehnika un trolejbuss), izņemot sliežu transportlīdzekļus.» Un tādiem transportlīdzekļiem uz ietves nav jāatrodas. Daina Baidekalne pieprasīja kriminālprocesa rosināšanu, ko policija arī izdarījusi. Šī ir pirmā oficiāli ierosinātā lieta par elektroskūtera uzbraukumu gājējam, un tā atklāj virkni problēmu, kas saistīta ar jauna un juridiski pilnīgi neregulēta transporta veida parādīšanos pilsētu ielās. Cietušajai pēc negadījumā ir nopietnas veselības problēmas, iestājusies darba nespēja. Jāveic dažādi izmeklējumi un jātērē šim nolūkam nauda. Bet vainīgā pat nav painteresējusies par cietušās veselību, kur nu vēl piedāvājusi segt tēriņus. Bet civiltiesiskā apdrošināšana elektroskrejriteņu vadītājiem netiek prasīta. Attiecīgi šobrīd, ja gājējam uzbrauc 100 kilogrami ar ātrumu ap 30 kilometriem stundā, tā ir viņa paša problēma. Tas nav pareizi, un savus apsvērumus Daina Baidekalne ir izklāstījusi arī iesniegumā iekšlietu ministram Sandrim Ģirģenam. Citastarp viņa ierosina noteikt elektroskūteru lietošanai obligātu civiltiesisko apdrošināšanu, kas stājas spēkā līdz ar tā iznomāšanas brīdi. Arī izmantot numurzīmes braucēju identificēšanai un izveidot velopolicijas vienību, kas pieskatītu elektroskrejriteņu braucējus. «Mēs jau esam pirmajā trijniekā starp ES valstīm satiksmes negadījumu skaita ziņā, nekļūsim par pēdējo valsti ES, kas nebūs noteikusi normatīvajos aktos elektroskūtera statusu,» teikts viņas iesniegumā.

Lai gan atbildīgās Satiksmes un Iekšlietu ministrijas vēl meklē labāko formulējumu skrejriteņu legalizēšanai, iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens vismaz sev tādu jau ir atradis. Pirmajā skolas dienā viņš izplatīja īpašu skolēniem veltītu paziņojumu par elektroskrejriteņiem, kurā skaidri norāda, ka tas ir transporta līdzeklis, nevis sporta vai atpūtas rīks:

«Sākoties jaunajam mācību gadam, var paredzēt vēl lielāku bērnu interesi pārvietoties ar elektriskajiem skrejriteņiem ielās. Svarīgi atcerēties, ka skrejriteni var pielīdzināt velosipēdam un tā lietotājam ir pienākumi pret citiem - ir jāciena gājēji un jāizvēlas visām pusēm drošs ātrums un braukšanas veids. Elektriskais skrejritenis, pirmkārt, ir transporta līdzeklis, un neatbilstoša tā lietošana var radīt traumas pašam un citiem, pārvērtējot savas braukšanas prasmes un pārgalvīgi izvēloties ātrumu.»

Gājējiem, pārvietojoties pa ietvi, vienmēr un visos apstākļos ir priekšroka!


pyrathe
Rutīnā kopš Jan 2019

Vairāk no pyrathe

1. oktobris - Starptautiskā senioru diena

No 2020. gada samazinās bezdarbnieku pabalsta izmaksas termiņu un apmēru

Dažas idejas rudens DIY darbiņiem

Par peldkostīmu ar pārāk atsegtu dibenu sacensībās tiek diskvalificēta peldētāja

Jaunās Alfas veikals jau izpārdevis apģērbu ar Putina un Krievijas armijas tematiku

PSRS laika modernākās ierīces: portatīvais dators, mikroviļņu krāsns un citas..

Populārākais šobrīd

Nieru mazspēja, zarnu trakta asiņošana - bērnudārzos Siguldā smagi saindējušies 5 bērni.

TOP 10 AUTO 2019 GADĀ

Es i no Kurzem'! [1]

Vai Tu atceries, kā Rīga izskatījās pirms 40 gadiem?

2019 Horoskops - Auns!

10 fakti, kurus Tu, iespējams, nezināsi par suņiem.

Kā nopelnīt
Rutina.lv

1
Publicē savus rakstus Rutīnā
2
Dalies ar savu rakstu soc tīklos
3
Saņem naudu savā PayPal kontā
Uzzināt vairāk

Karstākais

TOP 10 AUTO 2019 GADĀ

1. oktobris - Starptautiskā senioru diena

Dažas idejas rudens DIY darbiņiem

Vai Tu atceries, kā Rīga izskatījās pirms 40 gadiem?

Par peldkostīmu ar pārāk atsegtu dibenu sacensībās tiek diskvalificēta peldētāja

Izmeklējot zarnu infekcijas izplatības cēloni Siguldā, PVD aizslēdzis dārzeņu pārstrādes ceha darbību Jelgavā  

No 2020. gada samazinās bezdarbnieku pabalsta izmaksas termiņu un apmēru

Es i no Kurzem'! [1]